Festivalul de Film și Istorii la Râșnov


Dates and Hours:
Host:
Râșnov Romacril 505400, România

About

Vineri, 19 august 2022
18:00 Str. Mihai Viteazul, deschiderea expoziției Cinematografia românească în anii '60-'70 realizată de Geanina Costaș, Andrei Rîpanu, Ioana Purușniuc, Andreea Marcu, George Alexandru Olaru și dr. Cristina Preutu (Facultatea de Istorie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași)
18:00 Str. I.L. Caragiale, deschiderea expoziției Cernăuți realizată de Inna Ostrovska (absolventă Universitatea Națională „Iurii Fedkovici” Cernăuți, Ucraina)
20:30 Piața Unirii, film Iluzii pierdute NY, regia Xavier Giannoli, Franța 2021, 149 min.

Sâmbătă, 20 august 2022
11:00 Cinematograf, deschiderea seriei de dezbateri, invitat special Adrian Cioroianu B
13:00 Cinematograf, film Donbass, regia Sergei Loznitsa, Germania-Ucraina 2018, 121 min.
15:00 Cinematograf, film Operațiunea ciocolata CD, regia Silvia Maturana, Carlos Castro, Argentina 2022, 64 min.
16:00 Cinematograf, film Balonul, regia Michael Herbig, Germania 2018, 125 min.
16:00 Centrul Schubz (Str. I.L Caragiale 7), prelegere Călătorii dincolo de frontiere. Marea trecere și dansul Ielelor, Laura Jiga Iliescu (etnolog)
18:00 Piața Unirii, spectacol de teatru Ferma, regia Ovidiu Mihăiță, producție Auăleu (Timișoara)
20:00 Cetate, concert om la lună B
21:20 Cetate, film scurt Little boy, regia Kristian Pedersen, Norvegia 2018, 5 min.
21:25 Cetate, film Quo vadis, Aida?  NY, regia Jasmila Zbanic, Bosnia 2021, 101 min.
22:00 La lift, party Eye to I

Duminică, 21 august 2022
11:00 Cinematograf, dezbatere Regi, coroane și o națiune. Despre Centenarul Încoronării, Adrian Cioroianu (istoric, diplomat), Nicolae Pepene (istoric) B
13:00 Cinematograf, film Succes de public, regia Emmanuel Courcol, Franța 2020, 105 min.
15:00 Cinematograf, film Regele Mihai: Drumul către casă CD, regia Trevor Poots, România 2021, 44 min.
16:00 – 19:00 Str. Izvor 7, Dincolo de garduri: Despre muzici și fanfare și ceva bun la Familia Puchianu
18:00 Cinematograf, film Pico Reja. Adevărul pe care îl ascunde pământul CD, regia Remedios Malvárez, Arturo Andújar, Spania 2021, 92 min.
20:00 Cetate, concert Bosquito B
21:20 Cetate, film Belfast NY, regia Kenneth Branagh, Anglia 2021, 98 min.
21:30 La lift, film Los bando, regia Christian Lo, Norvegia 2018, 94 min.

Luni, 22 august 2022
11:00 Cinematograf, proiecție specială film Remember Iuliu Maniu - 1986, regia Cristina Pușcaș, Ana Maria Borz, România 2022, 44 min. 
11:45 Cinematograf, dezbatere Acasă/în public – limitele exprimării în anii comunismului, invitați Ion-Andrei Gherasim (Fundația Corneliu Coposu), pr. Cristian Borz (Casa Memorială Iuliu Maniu), invitați surpriză; moderator Cosmin Budeancă (Fundația Culturală Memoria)
13:00 Cinematograf, proiecție specială film LI8E9, regia Ioana Satmari, Fabian Leiba, România 2022, 24 min.
14:00 Cinematograf, film Graniţa morţii, regia Cătălin Apostol, România 2021, 104 min.
16:00 Cinematograf, dezbatere România de departe/România din suflete. Exilul românesc în anii comunismului, invitați Marilena Rotaru (jurnalist, cineast), Dinu Zamfirescu (membru în Colegiul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității); moderator Cosmin Budeancă (Fundația Culturală Memoria) B
18:00 Cinematograf, film În căutarea inginerului Dragomirescu CD, regia Dragoș Zămosteanu, România 2022, 76 min.
20:00 Cetate, concert Bucium
21:20 Cetate, film Mame paralele NY, regia Pedro Almodóvar, Spania 2021, 120 min.
21:30 La lift, film Pentru mine tu ești Ceaușescu, regia Sebastian Mihăilescu, România  2021, 100 min., prezentat de Irina Margareta Nistor și Ion-Andrei Gherasim

Marți, 23 august 2022
11:00 Școala nr. 1 (str. I.L. Caragiale 131), dezbatere La granița dintre școală și viață, invitați Laura Stifter, Liliana Chivulescu, Florentina Tituleac, Dan Solcan, Sorin Haiduc (profesori MERITO); moderator Luminița Tănasie (Centrul Schubz) B
13:00 Cinematograf, film Box of freedom, regia Adelina Suvagau, Canada 2021, 86 min.
14:30 Cinematograf, film Mormântul de azbest: cronica unui dezastru anunțat CD, regia Nina Toussaint, Marie-Anne Mengot, Belgia 2021, 90 min.
16:00 Cinematograf, dezbatere Granițe deschise, invitați: Radu Uszkai (Academia de Studii Economice, Centrul de cercetare în etică aplicată - CCEA), Vlad Terteleac (SNSPA); moderator: Anda Zahiu (CCEA) B
18:00 Cinematograf, film M-am săturat! CD, regia Paulo Miguel Antunes, Portugalia 2021, 68 min.
19:00 Biserica Evanghelică, concert Vântuleț de primăvară, concert de muzică românească inspirată din folclor în premieră absolută, cu Cristian Hodrea – bas-bariton, Lelia Serafinceanu – pian, Vlad Ivanov – lectură
20:00 Cetate, concert Sunt un frate tânăr (in memoriam Florian Pittiș)
21:20 Cetate, film 438 de zile NY, regia Jesper Ganslandt, Suedia 2019, 124 min.
22:00 La lift, concert SabD’Art și Gabriel Benga

Miercuri, 24 august 2022
10:00 Cinematograf, proiecție specială film Chișinăul subteran, realizat de Symbol Media și Asociația Națională a Tinerilor Istorici din Moldova, Rep. Moldova 2020, 44 min.
11:00 Cinematograf, dezbatere Chișinăul subteran și Bucureștiul gardurilor, invitat Sergiu Musteață (Universitatea Valahia din Târgoviște), Mihai Șercăianu (Asociația Make Better)
13:00 Cinematograf, film scurt Granițe, regia Sebastian Voinea, România 2021, 18 min.
13:00 – 16:00 Str. I.L Caragiale 10, Dincolo de garduri: Povești și ceva bun la Familia Benga
13:30 Cinematograf, film Frăție imposibilă, regia Jerzy Lubach, Polonia 1998, 54 min.
14:30 Cinematograf, proiecție specială film N-am fost născut pentru război, regia Vladimir Robski, Ucraina 2020, 70 min.
14:30 La lift, film Operațiunea ciocolata CD, regia Silvia Maturana, Carlos Castro, Argentina 2022, 64 min.
15:30 La lift, film Regele Mihai: Drumul către casă CD, regia Trevor Poots, România 2021, 44 min.
16:00 Cinematograf, dezbatere Dincolo de frontiera de est a României: conflictele care (nu) ne-au interesat, invitați Alexandru Postica (Promo-LEX, Rep. Moldova), Nadija Afanasieva (Institutul Ucrainean pentru Politici Internaționale), Cătălin-Gabriel Done (Asociația Experts for Security and Global Affairs), Angela Grămadă (Asociația Experts for Security and Global Affairs); moderator Sergiu Musteață (Universitatea Valahia din Târgoviște) B
16:30 La lift, film Pico Reja. Adevărul pe care îl ascunde pământul CD, regia Remedios Malvárez, Arturo Andújar, Spania 2021, 92 min.
18:00 Cinematograf, film 130 de copii CD, regia Ainara Aparici, Chile 2022, 74 min.
20:00 Cetate, concert Dora Gaitanovici
21:20 Cetate, film Mr. Jones NY, regia Agnieszka Holland, Polonia 2019, 141 min.
21:30 La lift, film Tigri, regia Ronnie Sandahl, Suedia 2020, 116 min.

Joi, 25 august 2022
10:00 Cinematograf, proiecție specială film 100 de ani de Ulise, regia Ruan Magan, Irlanda 2022, 53 min.
11:00 Cinematograf, dezbatere Despre James Joyce, invitați Paul McGarry (Ambasador al Irlandei în România) și Theodor Paleologu (scriitor, diplomat) B
12:30 Cinematograf, proiecție specială film Pașii libertății, regia Ruan Magan, Irlanda 2021, 80 min., invitat special Mara Cernat (STEYsha School of Irish Dance)
14:30 Cinematograf, film Orașul de hârtie CD, regia Adrian Francis, Australia 2021, 80 min.
16:00 Cinematograf, dezbatere Altfel de granițe: uman vs. artificial, invitați: Mihaela Constantinescu (Centrul de cercetare în etică aplicată - CCEA), Emilian Mihailov (CCEA), Anda Zahiu (CCEA), moderator Andrada Fiscutean (Jurnalist de tehnologie) B
16:00 La lift, film În căutarea inginerului Dragomirescu CD, regia Dragoș Zămosteanu, România 2022, 76 min.
17:30 La lift, film Mormântul de azbest: cronica unui dezastru anunțat CD, regia Nina Toussaint, Marie-Anne Mengot, Belgia 2021, 90 min.
18:00 Poiana Schleiff, concert Pantam Dance & Zeyla Tomlyn - Whispers
20:30 Cetate, seară in memoriam Ivan Patzaichin
concert Dan Byron & Doru Trascău – Acustic Live Duo
proiecție specială film Iar ca sentiment, un cristal, regia Ovidiu Bose Paștina, 10 min.
concert Urma – Just Strings B
21:30 La lift, proiecție film Cruciada copiilor, regia Louis Garrel, Franța 2021, 67 min.

Vineri, 26 august 2022
10:00 Cinematograf, proiecție specială film Maluri, regia Lucia Tăut, Rep. Moldova 2021, 67 min., invitat Lucia Tăut
11:00 Cinematograf, prelegere Frânturi de viață reală în Georgia, invitată Mihaela Gherasim (fost Șef al Biroului Regional Gori din cadrul Misiunii UE de Monitorizare în Georgia), în parteneriat cu EUROPE DIRECT Râșnov B
13:00 Cinematograf, film Un tunel, regia Vano Arsenishvili, Georgia 2019, 92 min.
14:30 Cinematograf, film Aventurile lui Saul Bellow CD, regia Asaf Galay, SUA 2021, 85 min.
16:00 Cinematograf, dezbatere Linii roșii în diplomație, invitați Therese Hydén (Ambasador al Suediei în România), Victor Chirilă (Ambasador al Moldovei în România), Adrian Cioroianu (istoric, diplomat), moderator Ion Sturza B
16:00 La lift, film M-am săturat! CD, regia Paulo Miguel Antunes, Portugalia 2021, 68 min.
17:00 La lift, film 130 de copii CD, regia Ainara Aparici, Chile 2022, 74 min.
18:00 Cinematograf, film Aceste ziduri CD, regia Alberto Pascual, Spania 2021, 67 min.
19:00 Biserica Evanghelică, Viața mă trage de mânecă, spectacol-lectură cu muzică live și proiecții video cu Vlad Ivanov – actor; Alin Zăbrăuțeanu – compoziție, electronice; Radu Rădescu – scenariu original, visuals
20:00 Cetate, concert Tandrețuri pentru femei cu cei 4 corifei, cu Nicu Alifantis, Alexandru Andrieș, Mircea Baniciu, Mircea Vintilă B
21:30 Das Fort Boutique (str. I.L. Caragiale 1), Dincolo de garduri: Spanish night cu tapas și proiecție film Cel mai tare șef, regia Fernando León de Aranoa, Spania 2021, 116 min. B
22:00 Cetate, film Ultimul sârb din Croația NY, regia Pedrag Licina, Croația 2019, 85 min.

Sâmbătă,  27 august 2022
10:00 Cinematograf, proiecție specială film Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie, regia Andrei Huțuleac, România 2021, 87 min.
11:30 Cinematograf, dezbatere La limita dintre Viață și Moarte. Când devenim nemuritori?, invitați: Nicoleta Mitrea (doctor in științe medicale), Mirela Nemțanu (Director Executiv Fundația HOSPICE Casa Speranței); moderator: Irina Margareta Nistor
13:00 Cinematograf, proiecție specială film Reflecții asupra României - 5 fețe ale identității, regia Andrei Teodorescu, SUA-România 2022, 52 min., invitat Andrei Teodorescu
14:00 Cinematograf, film scurt A înfige un steag, regia Bobbie Peers, Norvegia 2018, 15 min.
14:30 Cinematograf, film Delta Bucureștiului CD, regia Eva Pervolovici, România 2020, 92 min.
16:15 Cinematograf, dezbatere Digitalizarea economiei și noile granițe în tehnologie, invitați: Voicu Oprean (AROBS), Costin Avram (Crystal System), Gabriel Pavel (Fujitsu), Claudia Indreica (Psihoselect); moderator Marius Perșinaru, în parteneriat cu EUROPE DIRECT Râșnov
16:15 La lift, film Orașul de hârtie CD, regia Adrian Francis, Australia 2021, 80 min.
17:30 Das Fort Boutique (str. I.L. Caragiale 1), Dincolo de garduri: Hungarian night - concert Dalma & live cooking by chef Edoardo B
18:00 Cinematograf, film Moștenirea comandantului Massoud CD, regia Nicolas Jallot, Franța 2021, 91 min.
20:00 Cetate, concert Vița de Vie Electric B
21:30 Cetate, film Metronom NY, regia Alexandru Belc, România 2022, 93 min.
22:00 La lift, party Eye to I

Duminică, 28 august 2022
10:00 Cinematograf, proiecție filme premiate în competiție: Premiul Juriului Profesionist și Premiul Publicului
13:00 La lift, proiecție film premiat în competiție: Premiul Juriului Liceenilor
13:00 Str. Florilor 48, Dincolo de garduri: Jazzy Brunch - muzică și artă culinară săsească reinterpretată la Familia Acker B
13:00 Cinematograf, film La hotarul dintre viață și moarte, regia Terrence Malick, SUA 1998, 170 min.
16:00 Cinematograf, film Regele Richard: Crescând campioni, regia Reinaldo Marcus Green, SUA 2021, 138 min.
18:00 Biserica Evanghelică, Între sacru și profan, ipostaze ale Barocului la granițele a patru țări: Germania – Austria – Italia – Franța (premieră absolută), cu soprana Renáta Gebe-Fügi și Ansamblul Baroc Fonte di Gioia (Cluj): Anna Dénes – vioară, Csongor Dénes – vioară, István Csata – viola da gamba, Amalia Erdős – clavecin, cu participarea actorului Adrian Horobeț
20:30 Piața Unirii, film Ultimul duel NY, regia Ridley Scott, Anglia 2021, 152 min.

Eveniment realizat cu sprijinul Consiliului Județean Brașov.

NY – film din secţiunea Night is Young
CD - film din competiţia de documentare
B – acces pe bază de bilete pe eventbook.ro și la locație

Programul poate suferi mici modificări; vă rugăm consultaţi pagina web www.ffir.ro, pagina Facebook (www.facebook.com/filmsiistoriirasnov) sau programele afişate la locaţii.

Photos